Council Committees

Council Committee Memberships

Audit Committee
That Audit Committee comprises of the full Council

Audit Committee – TOR

Emergency Committee
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth
Delegate – Cr. O’Neill
Delegate – Cr. Steber

Great Eastern Country Zone – Western Australian Local Government Association
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth
Delegate – Chief Executive Officer
Deputy – Cr. O’Neill

Regional Road Group
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr.Forsyth
Delegate – Chief Executive Officer
Deputy – Cr. Leake

Local Emergency Management Committee (LEMC)
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Leake
Deputy – Cr. Talbot

Wheatbelt Eastern Regional Organisation of Councils (WEROC)
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth
Delegate – Chief Executive Officer
Deputy – Cr. Steber

Sport & Recreation Steering Committee
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr.McNeil
Delegate – Chief Executive Officer
Deputy – Cr. Talbot

Local Hospital Advisory Group (L-HAG)
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth
Deputy – Cr. O’Neill

Regional Development Assessment Panel
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth
Deputy – Cr. Leake

Central East Aged Care Committee (CEACA)
Council’s representatives comprise of:
Delegate – Cr. Forsyth

Bushfire Advisory Committee
Delegate – Cr. Forsyth
Delegate – Cr. Reid
Delegate – Cr. Steber
Delegate – Chief Executive Officer

Bushfire Advisory Committee – TOR

Roadworks Advisory Committee
Delegate – Cr. Forsyth
Delegate – Cr. Steber
Delegate – Chief Executive Officer
Delegate – Manger of Works Services

Roadworks Advisory Committee – TOR

Committee Meeting Minutes

Bush Fire Advisory Committee
BFAC Minutes 17 June 2019

Audit Committee Meeting
Audit Committee Meeting Minutes  23 July 2019

Roadworks Advisory Committee
Roadworks Advisory Committee Minutes 5 August 2019

Roadworks Advisory Committee Minutes 15 October 2019